MENU
22. 6. 2023

Vertikální generátor pro vodní elektrárnu na Trilčově jezu

Trilčův jez v Českých Budějovicích byl postaven ve třicátých letech minulého století společně s dalšími jezy na tomto úseku Vltavy, a to za účelem stabilizovat vodní hladinu řeky. V roce 1940 zde byla spuštěna vodní elektrárna ⚡️💧. Ta byla až do nedávna opatřena 2 Kaplanovými turbínami, úhlovou převodovkou a horizontálním generátorem. TES Vsetín byl osloven generálním dodavatelem rekonstrukce, Strojírny Brno, a.s., k výměně původního řešení za vertikální pomaluběžné generátory. První z nich jsme již dodali ke konci minulého roku (430 kVA, 166,7 min-1) a výměna druhého nás brzy čeká.

🔸 Náš tým konstruktérů, vedený Petrem Škývarou, se může pochlubit vychytávkou💡😎 v podobě samočinné distribuce oleje z olejové lázně na dně olejové komory vzhůru k radiálním ložisku. Díky tomu může mít vrchní olejový uzel trvalou olejovou náplň.

🔸 Odstraněním převodovky a přímé napojení na turbínu má za následek snížení potenciální míry poruchy soustrojí.

🔸 Úhlová převodovka obsahovala i s mazacím agregátem cca 400 l oleje.🛢️Naše uložení horního ložiska se samočinným mazáním je novinka a obsahuje jen zlomek původního množství oleje.👌

🔸 A také je skvělé, že se významně snížil hluk v okolí nově navrženého systému.☝️