MENU
7. 8. 2023

Malá vodní elektrárna pro lepší život Benediktínských sester svaté Anežky

Dodali jsme také generátor pro malou vodní elektrárnu v Tanzánii, která je v provozu od roku 2015.
Jaký je příběh za touto stavbou?

Na odborníka na vodní elektrárny a investora Alberta Kocha nesmírně zapůsobila nezištnost řádových sester a jejich jednoznačná vůle ke změně. Poté, co cestoval do Tanzanie, aby zjistil, zda je možné rozšířit 400kW vodní elektrárnu, kterou jeptišky používaly k zásobování kláštera elektřinou asi 15 let, začal společně s benediktinskou mniškou Yoelou Luambano uvažovat ve větším měřítku: výkonnější vodní elektrárna by zlepšila nejen finanční situaci řádových sester, ale i životy lidí v regionu.

Sestra Luambano se věnovala jejich vzájemné vizi. Brzy se ukázalo, že práva na vodu lze získat od vlády, byl nalezen potenciální zákazník a financování bylo zajištěno půjčkami a mnohamilionovou investicí samotného Alberta Kocha. Brzy bylo také identifikováno vhodné místo: řeka Ruvuma se vlévá do oblasti Tulila jen několik hodin od kláštera. (Zdroj informací: https://voith.com/corp-en/industry-solutions/hydropower/small-hydro/tansania.html).

Podívejte se na obrázek malé vodní elektrárny a sochy Alberta Kocha, která stojí u kláštera:

Nedávno nás oslovila vnučka Alberta Kocha, Jennifer Koch, abychom provedli kompletní repasi generátoru, který jsme před několika lety na přehradu dodali. Servisní zásah proběhl jménem Tulila Hydro-Electric Plant. Malá vodní elektrárna Tulila 🌀 na řece Ruvuma je poháněna dvěma turbínami Voith Kaplan a je velmi účinná (jmenovitý spád: 21,7 m, jmenovitý výkon: 2 600 kW/jednotka).

„Cesta byla náročná, z Vídně jsme letěli do Dubaje, odtud do Dar es Salaamu, kde jsme přenocovali, a druhý den jsme pokračovali vrtulníkem do města Songea, kde nás už vyzvedly sestry Benediktinky. Pracujeme v průměru 10 hodin denně.“ Tak by se dala popsat pracovní cesta našeho servisního technika Honzy Vajdy, kterou podnikl společně s Jiřím Juřicou a Andrejem Kvaššayem na přelomu června a července.

Pár fotek ze servisního zásahu:

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> 

Soukromé fotky ze služební cesty: