TES expedoval dva generátory pro projekt Culliton Creek

18.8.2015

TES VSETÍN s.r.o., vedoucí český vývozce specializující se na export generátorů pro vodní elektrárny, s 96letou tradicí výroby elektromotorů a generátorů, vyhrál tendr na vývoj a výrobu dvou kusů generátorů pro vodní elektrárnu Culliton Creek. Generátory byly vyrobeny a v červnu 2015 dodány výrobci turbíny firmě Rainpower North America Inc., která poté dodala celé soustrojí koncovému uživateli firmě BluEarth Renewable Inc. působící v městě Calgary v kanadské provincii Alberta. 

Tato nová vodní elektrárna s náběžným potrubím vedoucím vodu s průběžného toku řeky na vysokém převýšení bude mít celkový výkon 15 MW a je ve výstavbě na řece Cullilton Creek na lokalitě cca 20 km severně od městečka Squamish v jižní pobřežní oblasti Britské Kolumbie v Kanadě. Elektrárna sousedící se silnicí značenou Highway 99 zahrnuje výstavbu jezu umožňujícího kontrolu množství vody v náhonu a řece, dále 2 vertikální Peltonovy turbíny s 6 tryskami, generátory, zavírací ventily na vstupu turbíny a další elektrické a mechanické řídící technologie.

Během procesu vývoje a výroby musel TES čelit širokému spektru požadavků. Nutnou podmínkou dodávky generátorů bylo úspěšné absolvování certifikace CSA/UL kladoucí podmínky pro konstrukci, nakupované materiály a komponenty, bezpečnostní rezervy i metody testování. Tým specialistů TES prokázal znalosti potřebné k úspěšnému naplnění všech předepsaných postupů a požadavků.   

Generátory pro Culliton Creek jsou zároveň prvními generátory vyrobenými v TES s napětím 13,8 kV, což představuje výrazné zvýšení oproti předchozí úrovni 6 kV, která je běžně používaná pro podobné elektrárny v Evropě. Díky této referenci bude TES snadněji získávat zakázky na projekty vyžadující vysokonapěťové stroje. Generátor Culliton Creek byly testovány na zbrusu novém testovacím zařízení, které bylo navrženo a uvedeno do provozu TES inženýry. Toto nové zařízení pro vertikální stroje může testovat generátory až do výkonu 27 MVA.  

Předmětem dodávky byly 2 synchronní generátory s typovým označením GSV1120M12U138-8F60, nominální výkon 8000 kVA, napětí 13,8 kV, výstupní frekvence 60 Hz, nominální otáčky 600 ot./min, přeotáčky 1252 ot./min, provedení IM 3011, IP 44, IC 81W. Generátory byly dodány včetně kompletní instrumentace zahrnující systém buzení, automatické regulace napětí a stabilizačního systému splňujícího požadavky a normy BC Hydro, IEEE Standard a WECC.  Přejímkové testy v továrně TES proběhly v červnu 2015, kdy oba stroje byly úspěšně otestovány za přítomnosti certifikačního inspektora CSA. Testy mimo jiné zahrnovaly roztočení, oteplovací zkoušku, zkoušku přeotáček 1252 ot./min. po dobu jedné hodiny a test přechodných otáčkových rychlostí po dobu 5 minut.

 
zpět >>